صکوک چیست ؟

صکوک چیست ؟

صکوک

به معنای چک، نوشته بدهکار و سفته و قبض بدهی است و به طور معمول به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می شود. اوراقی که براساس قراردادهای شرعی منتشر می شود و مبتنی بر اقتصاد واقعی هستند و هم جهت و هم سو با اقتصاد واقعی حرکت می کنند و نارسایی اقتصاد غیر واقعی اوراق بهادار را ندارند.
نوعی ابزار مالی به پشتوانه ترازنامه و دارایی های فیزیکی است که در دهه های اخیر مورد توجه کشورهای اسلامی قرار گرفته است. به عبارتی صکوک روش تامین مالی مبتنی بر اصول اسلامی است .اوراق مشارکت نیز نوعی صکوک است .
اوراق بهادار صکوک نوعی گواهی سرمایه گذاری مشاع و به معنای اوراق بهادار مهر و موم و تایید شده است. اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی های فیزیکی شرکت های خاص جذب می کنند.هدف از به کار گیری صکوک به عنوان ابزاری جدید در بانکداری اسلامی تقلید از اوراق قرضه مبتنی بر بهره در بانکداری معمول نیست بلکه ایجاد ابزاری ابتکاری است که منطبق بر قوانین اسلامی باشد.
به منظور به کار گیری و استفاده از ابزارهای مالی باید در طراحی این اوراق اصول و مبانی اسلامی رعایت شود. از جمله این اصول: عدم داشتن ماهیت ربوی، عدم داشتن قرار رانت اطلاعاتی برای معامله گران در ماهیت اوراق، عدم داشتن معسیر (قمار) ماهیت اوراق و عدم وجود بی عدالتی در ماهیت او راق.
شرکتی که در نظر دارد اوراق بهادار صکوک منتشر کند ابتدا یک شخصیت حقوقی ایجاد می کند و بخشی از دارایی های خود را در آن شخصیت حقوقی قرار می دهد. به این ترتیب یک بانک سرمایه گذاری با انعقاد قراردادی اقدام به انتشار اوراق صکوک در بازار می کند و پول فروش آن را در اختیار شخصیت حقوقی قرار می دهد. این شخصیت حقوقی با افتتاح حسابی در یک بانک نقش حسابدار و خزانه دار را به آن بانک محول می کند که وظیفه دارد سود سرمایه گذاری خرید اوراق صکوک را به حساب خریداران اوراق واریز کند.
صکوک یک نوع دارایی مطمئن و ایمن به حساب می آید و در زمره اوراق بهادار تضمینی طبقه بندی می شود.

مجله جوان

لینک کوتاه مطلب : jvmg.ir/102

عابد هستم. کارشناس ارشد مهندسی عمران . عاشق برنامه نویسی وب و موبایل. نوشتن همیشه جذاب بوده برام. مخصوصا نوشتن در جهت یادگیری دیگران.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *