اطلاعیه کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا

اطلاعیه کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا مجموع اقدامات عملیاتی در خصوص حمایت از کسب و کار‌های متضرر در پی شیوع بیماری مذکور را پس از تایید ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا و ابلاغ ازجانب رییس جمهور، اعلام کرد.
در اطلاعیه شماره یک این کارگروه، ضمن اشاره به ده رشته فعالیت مورد تایید برای حمایت ویژه، به دو اقدام مهم حمایتی اشاره شده که در ادامه می‌خوانید:
با هدف تمرکز حمایت‌ها بر کسب و کار‌های آسیب دیده، مجموعه فعالیت‌ها و کسب‌وکار‌هایی که بیشترین آسیب را در اثر شیوع بیماری کرونا متحمل شده یا می‌شوند به شرح ذیل تعیین کرد.
لازم به ذکر است حمایت‌های پیش بینی شده دولت برای کاهش اثرات اقتصادی شیوع بیماری کرونا معطوف به بخش‌های غیردولتی بویژه بخش خصوصی بوده و انتخاب این رشته فعالیت‌ها متناسب با شرایط بیماری و وضعیت آتی اقتصادی کشور، قابل بازنگری، کاهش و یا افزایش است.
این رشته فعالیت‌ها عبارتند از:
– مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده اعم از رستوان ها، بوفه ها، طباخی، تالار‌های پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی‌ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)
– مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمانها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان-پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و خدماتی بین راهی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)
– حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوائی، جاده ای، ریلی و دریایی (و موارد مرتبط به تشخیص وزارت راه و شهرسازی)
– دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی
– تولید و توزیع پوشاک
– تولید و توزیع کیف و کفش
– مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه
– مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
– مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای (و موارد مرتبط به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
– مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی
بر اساس این اطلاعیه، از آنجا که بیماری کرونا اثرات قابل توجهی بر وضعیت اقتصادی و توان پرداخت صاحبان کسب و کار گذاشته است و به منظور حمایت از کسب و کار‌های اقتصادی و با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، ستاد ملی مقابله با کرونا مجموعه حمایت‌های مالیاتی مورد نیاز را تایید کرد که ازجانب ریاست محترم جمهور جهت اجرا ابلاغ شد.
در این ابلاغیه، پرداخت‌های مالیاتی و همچنین سررسید بدهی‌های مالیاتی گذشته مربوط به اواخر سال ۱۳۹۸ و اوائل سال ۱۳۹۹ به تعویق افتاده است. جزییات این تصمیم‌ها و حمایت‌ها توسط سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد.
همچنین به منظور تشویق خیّرین در تامین تجهیزات و ملزومات مورد نیاز مقابله با ویروس کرونا در دوره چهارماهه ذیل، با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغ ریاست محترم جمهور، کمک‌های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در اسفندماه ۱۳۹۸ و سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ که جهت تأمین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و نیرو‌های مسلح و سایر مراکز درمانی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهت مبارزه با ویروس کرونا که مورد تایید وزارت مذکور قرار گیرد به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی در سالِ پرداخت محسوب می‌شود.

مجله جوان

عابد هستم. کارشناس ارشد مهندسی عمران . عاشق برنامه نویسی وب و موبایل. نوشتن همیشه جذاب بوده برام. مخصوصا نوشتن در جهت یادگیری دیگران.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *